Sâmbătă, 19 Mai 2012 07:52
An error occured during parsing XML data. Please try again.

Parizerul, printre cele mai dăunătoare mezeluri


Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului a efectuat teste asupra multor alimente existente pe piaţă şi s-a constatat că multe dintre acestea respectă normele de gust şi aspect, da rnu le respectă şi pe cele de calitate nutritivă a produsului.
Produsul de top în nerespectarea calităţii nutritive este parizerul, care are în compoziţia sa 80% slănină şi şorici de porc, 10% MDM, carne dezosată mecanic, în compoziţia căreia intră oase măcinate, potenţiatori de gust şi coloranţi.

Parizerul mai conţine şi:
- guma de guar (E412) – agent de îngroşare. Acesta poate declanşa astm, alergii, greţuri, balonări, eczeme.
- nitrit de sodiu (E250) sau/şi nitrat de sodiu (E251) – aditivi care dacă se abuzează prea mult de consumul lor pot declanşa apariţia cancerelor.
- monoglutamat de sodiu (E621) – prezintă mai multe pericole pentru sănătate, cea mai nocivă fiind acţiunea sa neurotoxică. La copiii mici, E621 în contact cu hemoglobina, o poate bloca ceea ce duce la oprirea alimentării ţesuturilor cu oxigen.

"Nici reţeta, nici tehnologia originală nu mai sunt respectate în ceea ce priveşte producţia de parizer. De exemplu, preparatul de acum 20 de ani avea numai carne, pentru că aşa era standardul naţional, nu de firmă, aşa cum este acum, când fiecare producător decide din ce face un parizer", a declarat prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, pentru gandul.ro