În Newark, New Jersey, pe 9 august 1963 se năştea Whitney Elizabeth Houston, urmaşă a cântăreței de gospel şi R&B, Cissy Houston, şi verişoară a lui Dionne Warwick.
Încă de la 11 ani Whitney s-a remarcat ca solistă a corului de copii din cadrul bisericii baptiste, dar şi ca backing vocal pentru mama sa, (albumul Think It Over - 1978), cât şi pentru artişti precum Lou Rawls şi Chaka Khan. În aceeaşi s-a apucat de modeling dar şi de actorie, apărând în seriale de comedie ca Gimme a Break şi Silver Spoons.
Cu toate că în 1982 a lansat primul ei material în calitate de solistă principală în cadrul colaborării cu Bill Laswell, acesta a fost o mare dezamăgire.
Un an mai târziu însă, în 1983, descoperită într-un bar de preşedintele casei de discuri Arista, Clive Davis, a şi primit oferta unui contract. Astfel, primul single în duet cu Teddy Pendergrass, Hold Me, a ratat Topul 40 în 1984.
În martie 1985 a apărut albumul de debut al lui Houston, primul single fiind Someone for Me. Din păcate nu avut efectul aşteptat, dar a doua încercare, You Give Good Love a devenit primul hit, ajungând în topurile R&B pe locul 3.
Următoarele 3 single-uri Saving All My Love for You - care a câștigat premiul Grammy pentru cea mai romantică baladă - How Will I Know şi The Greatest Love of All au ajuns în fruntea topurilor musicale, iar vânzările de peste 13 milioane de copii au situat-o pe Whitney cea mai înaltă poziţie ca debut feminin în industria muzicală din toate timpurile.
Houston şi-a consolidat poziţia de superstar cu următorul album Whitney, care a devenit primul album ce a ajuns numărul 1 chiar de la apariţie, vânzând peste 9 milioane de copii. Cele patru single-uri I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me) - alt câştigător de Grammy, Didn't We Almost Have It All, So Emotional şi Where Do Broken Hearts Go au ajuns şi ele numărul 1, făcând astfel ca Houston să devină prima artistă cu şapte single-uri consecutive de primă poziţie, suită întreruptă de Love Will Save the Day.
Sfârşitul anului 1988 îi aduce lui Houston un loc în Top Five cu One Moment in Time, înregistrat pentru albumul jocurilor olimpice.
Cel de-al treilea album I'm Your Baby Tonight, lansat în 1990, a adus rapid două piese pentru locul întâi al topurilor: I'm Your Baby Tonight şi All the Man That I Need. De această dată, calitatea materialelor s-a dovedit a fi mai slabă decât ceea ce apăruse anterior, poate şi datorită sound-ului ceva mai urban Cu toate acestea, Whitney era atât de populară încât a putut aduce o reprezentaţie de Super Bowl (The Star Spangled Banner) în Top 20.
Privind în urmă, se poate spune că albumul I'm Your Baby Tonight ar fi putut fi semnalul de alarmă că Whitney nu va mai fi niciodată interesată să acorde unul album atenţia necesară pentru a putea ajunge pe primele poziţii ale topurilor.
În schimb s-a concentrat pe actorie, lăsată de-o parte încă din anii adolescenţei. Primul film The Bodyguard, care prezenta o poveste de dragoste în care îl avea ca partener pe Kevin Costner, lansat la sfârşitul lui 1992, a beneficiat de o poziţie bună în box office, ajutat fiind şi de o schimbare a sound-ului, I Will Always Love You. Astfel, I Will Always Love You a devenit cel mai bine vândut single din istoria muzicii pop, stabilind recordul de vânzări de aproape 5 milioane de copii (la vremea respectivă, actual fiind vorba de peste 16 milioane de copii), 14 săptămâni pe poziţia unu a topurilor şi premiul Grammy pentru albumul anului.
În vara anului 1992, Whitney s-a căsătorit cu Bobby Brown.
După câştigarea premiilor şi turneele prin lume, Houston s-a axat pe actorie şi cu numai cîteva luni înainte de apariţia dramei Waiting to Exhale la sfârşitul lui 1995, s-a anunţat despărţirea ei de Bobby Brown. De fapt, o simplă separare, deoarece peste câteva luni se reuneau, dar relaţia lor tumultoasă va ţine primele pagini ale tabloidelor mulţi ani de acum încolo.
Soundtrack-ul dramei Waiting for Exhale i-a adus o nouă clasare în topuri şi vînzări de peste 7 milioane de copii cu single-uk Exhale (Shoop Shoop).
Următorul proiect de acest gen, The Preacher’s Wife (1996) care o avea în prim plan pe Whitney, a făcut un drum în timp, mai bine spus la rădăcinile cântăreţei, aducând la locul pe care îl merita gospel-ul.
Totodată au început şi apariţiile artistei pe prime pagini şi în emisiuni TV privind bârfele despre boala sau dependenţele acesteia de alcool şi droguri.
1998 a adus cu el un nou album semnat Whitney Houston My Love Is Your Love. Deşi a lucrat cu mulţi artişti cunoscuţi de R&B, ca Babyface, David Foster, Missy Elliott, Wyclef Jean, Lauryn Hill, şi Q-Tip, albumul s-a vîndutt chiar mai slab decât I'm Your Baby Tonight. Ceea ce i-a mai adus alinare artistei au fost colaborările: Heartbreak Hotel trioul cu Faith Evans şi Kelly Price (a fost 7 săptămâni numărul unu R&B charts) şi When You Believe duetul cu Mariah Carey pentru filmul de animaţie The Prince of Egypt.
Din anul 2000 însă a fost prezentă tot mai mult în tabloide: a fost arestată pe aeroportul din Hawaii pentru port de marijuana (ulterior s-au retras acuzaţiile); s-au intensificat speculaţiile în legătură cu boala ei, fiind înlăturată de la prezentarea în cadrul Academy Awards, oficial din cauza unei dureri în gât, de fapt datorită lipsei de la repetiţii şi a aerului absent.
Din punct de vedere muzical, anul a fost salvat de compilaţia Greatest Hits de 2 discuri, de fapt unul de hituri, iar celălalt de remixuri la care au contribuit Enrique Iglesias, George Michael şi Deborah Cox, dar şi intenţia casei de discuri Arista de a semna un contract nou de 100 de milioane de dolari, pentru şase albume ale cântăreţei.
Din nefericire problemele personale ale artistei au devenit şi mai publice odată cu reality show-ul Being Bobby Brown, ce a dus într-un final la divorţul celor doi în 2007 şi internarea repetată a lui Whitney în centre de reabilitare.
Stabilit iniţial să apară în 2007, albumul I Look to You, a apărut în 2009, avându-i printre colaboratori pe Alicia Keys, Swizz Beatz, R. Kelly, Akon şi Diane Warren.
Pe lângă realizările muzicale, iar asta spune destul de mult atâta timp cât Guinness World Records a menţionat-o în 2009 ca fiind cea mai premiată femeie din toate timpurile, cea mai mare împlinire i-a adus-o copilul avut cu Bobby Brown, Bobbi Kristina.
Din păcate, artista în vîrstă de 48 de ani a decedat în camera sa de la Beverly Hilton Hotel, înainte de petrecerea organizată de Clive Davis ce precede premiile Grammy, petrecere la care Witney trebuia să cânte în deschidere.
Sâmbătă, 19 Mai 2012 08:19
Whitney Houston - mărirea şi decăderea unui star
Tag-uri:
Editorial
Evenimentul central al zilei de ieri pare să fie adoptarea de către Guvern a ordonanţei reîntregirii salariilor şi a pensiilor. Decizia ar fi… detalii
TopNews
POZA ZILEI

Inelele olimpice, de dimensiuni uriase, pe o barca ce pluteste pe raul Tamisa, in preambulul JO.


