Un grup de cercetători de la Universitatea Fribourg din Elveţia au descoperit că în corp există o genă care luptă împotriva cancerului de colon.
Conform descoperirilor oamenilor de ştiinţă se pare că această genă poate fi activată cu ajutorul medicamentelor anti-inflamatoare, precum aspirina. După ce gena este activată, aceasta forţează celulele maligne din tumori să se transforme în celule benigne.
Cercetătorii conduşi de Curzio Rüegg speră ca această descoperire să ducă la conceperea unor noi măsuri preventive împotriva cancerului de colon. Cercetările au arătat că folosirea regulată a medicamentelor anti-inflamatoare reduc semnificativ riscul de a dezvolta tumori canceroase, însă acestea vin la rândul lor cu efecte secundare, precum ulcerul. Acum, oamenii de ştiinţă încearcă să reproducă efectele benefice ale acestor medicamente fără efectele secundare.
Sursa: Descoperă.ro
Marţi, 22 Mai 2012 23:13
Gena care luptă împotriva cancerului de colon
Editorial
Fiind cam stătut şi nevorbit în ultima vreme, Traian Băsescu s-a dezlănţuit într-un recital de politologie neaoşă în faţa unui auditoriu românesc de… detalii
TopNews
POZA ZILEI

Inelele olimpice, de dimensiuni uriase, pe o barca ce pluteste pe raul Tamisa, in preambulul JO.


