Franța, noua campioană mondială după una din cele mai frumoase finale din istorie!

Franța a devenit campioana lumii la fotbal, după una din cele mai frumoase finale din istoria Campionatului Mondial. Franța a învins Croația cu scorul de 4-2 într-una din cele mai spectaculoase finale din istorie și cea mai bogată în goluri. Jocul a fost unul absolut deschis, cu multe ocazii de poartă. În fața a 80.000 de spectatori a fost o confruntare între o generație uluitoare a francezilor și o remarcabilă echipă a Croației, care a răsturnat toate calculele în această ediție a Cupei Mondiale din Rusia.
Franța este la cea de-a treia sa finală de Cupă Mondială, după cea câștigată în 1998 în fața Braziliei, scor 3-0, și cea pierdută în fața Italiei, la penaltyuri, în 2006. Franța vine și după o finală de campionat european, în 2016, de asemenea pierdută, în fața Portugaliei.

De cealaltă parte, Croația este pentru prima oară într-o finală de campionat mondial. Cea mai mare performanță, până la această ediție, era semifinala de la Cupa Mondială din 1998, când au fost eliminați în semifinale de Franța. Astfel, duminică și-ar putea lua revanșa după 20 de ani de la acest moment. Din nefericire pentru ei, croații nu au putut produce marea surpriză.

Mijlocaşul croat Luka Modrici a fost desemat, duminică, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, el fiind premiat după finala pierdută de Croaţia, scor 2-4, cu Franţa.

Kylian Mbappe, în vârstă de 19 ani, a fost desemnat cel mai bun tânăr jucător de la Cupa Mondială.

Golgheterul Cupei Mondiale, cu 6 goluri, este englezul Harry Kane, iar Thibaut Courtois a fost ales cel mai bun portar al Cupei Mondiale.

Didier Deschamps a devenit al treilea selecţioner din istorie care a câştigat titlul mondial atât ca antrenor cât şi ca jucător, după Mario Zagallo şi Franz Beckenbauer.

LIVETEXT

Franța a învins Croația, scor 4-2, în finala Cupei Mondiale, care s-a desfășurat în Rusia.

Franța - Croația live text:

Minutul 90+5: Final de meci, Franța - Croația 4-2, iar echipa antrenată de Didier Deschamps este noua campioană a lumii la fotbal.

Minutul 90: Cinci minute de prelungire la această finală.

Minutul 86: După trei meciuri în care au jucat prelungiri, optimi, sferturi și semifinale, jucătorii croați par foarte obosiți și nu mai au forță pentru a încerca să egaleze.

Minutul 78: Rakitic șutează de la marginea careului, puțin pe lângă poartă.

Minutul 66: 4-2! Lloris comite o gafă uriașă: încearcă să-l dribleze pe Mandzukic în careu, însă croatul îl ghicește și reduce din diferență.

Minutul 62: 4-1! Croația este la pământ. Mbappe marchează cu șut de la 20 de metri.

Minutul 60: Gol Franța, 3-1! Paul Pogba marchează cu un șut de la marginea careului, după un contraatac purtat de Mbappe pe partea dreaptă.

Minutul 54: Momente incredibile pe teren: TREI suporteri au intrat pe gazon și au fost prinși cu greu de forțele de ordine.

Minutul 50: Mbappe ratează singur cu portarul, după o cursă în care l-a depășit pe Vida.

Minutul 45+3: Pauză, repriză cu trei goluri, iar favorita Franța este în avantaj.

Minutul 43: Lovren șutează din careu, însă mingea este deviată în corner de un fundaș francez.

Minutul 37: Gol marcat de Griezmann din penalty, Franța este din nou în avantaj.

Minutul 34: Perisic face henț în careu, după un corner, iar arbitrul Nelson Pitana dă penalty după ce se consultă cu arbitrajul video - VAR.

Minutul 25: Kante primește cartonaș galben după ce îl faultează pe Perisic.

Minutul 17: AUTOGOL Mandzukic. Franța preia conducerea rapid.

Minutul 11: Francezii reușesc cu greu să iasă din apărare. Croația forțează cu atacuri pe partea stângă.

Minutul 8: Corner bătut în 6 metri de Modric, respinge Varane balonul.

Minutul 5: Croații sunt mai prezenți în ofensivă. Fundașii francezi resping în ultima clipă din fața lui Mandzukic.

Minutul 1: Croația a avut lovitura de start.
Minutul 28: Croația egalează prin Perisic! Șut senzațional cu stângul de la 16 metri.