Oraşul Mioveni şi Centrul Cultural Mioveni organizează, în data de 22 Mai a.c., Gala Muzicii Folk, Mioveni 2015. La eveniment vor participa câştigători ale celor trei ediţii anterioare ale Festivalului de muzică Folk, desfăşurate la Mioveni în 2011, 2012 şi 2014. Evenimentul se va desfăşura în Sala Mare de Spectacole a Centrului Cultural Mioveni, începând cu ora 17.30.
 
Astfel, vor concerta Liga Folk din Constanţa, câştigătoare a Premiului I la ediţia din 2011, Trupa Icarus care a obţinut Premiul al II-lea în 2012,  Vali Petcu, Grupul Antic şi Iulia Bădulescu, care au obţinut Premiul I, Premiul al II-ea, respectiv, Premiul Special, în cadrul ediţiei din 2014.

Concursul de matematică „Ion Cojocaru” a ajuns la cea de-a VIII-a ediție şi la fel ca în anii anteriori, competiția s-a desfășurat la Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu" Mioveni .
 Elevii din judeţ, pasionați de cifre și algoritmi, și-au valorificat cunoștințele în acest domeniu sâmbătă, 9 mai 2015.
La competiţie s-au înscris  430 de elevi din Piteşti, Câmpulung, Curtea de Argeş, Mioveni şi din zonele limitrofe.
 Organizatorii au fost : Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu" Mioveni, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Argeş, Primăria, Consiliul Local Mioveni, precum şi Asociaţia de Părinţi din Liceului Teoretic „Iulia Zamfirescu” Mioveni.

 CÂŞTIGATORII CONCURSULUI "IN MEMORIAM ION COJOCARU":
CLASA A II-A:
1. DENEANU SARINA – PREMIUL I;
2. GOGOESCU ARTHUR - PREMIUL I;
3. DUMITRAŞCU ERIKA MARIA – PREMIUL I;
4. IVAN BOGDAN – PRE,IUL I;
5. MIHAI RĂZVAN – PREMIUL I;
6. NEDELEABIANCA MIHAELA – PREMIUL I;
7. ŞERBAN COSTINELA – PREMIUL I;
8. TIŢA TEODOR – PREMIUL I;
9. VOINEA LUCIAN – PREMIUL I;
10. AVRAM ANA – PREMIUL II;
11. BOAMBEŞ TIBERIU – PREMIUL II;
12. FLOREA ANCA – PREMIUL III;
13. PĂUN ROBERT CRISTIAN – PREMIUL III;
14. CIOCÎRLAN ALEXANDRU – MENŢIUNE;
15. CRISTESCU ANDREEA – MENŢIUNE;
16. NEACŞU ANAMARIA – MENŢIUNE.
 
CLASA A III-A:
1. BABIAN DRAGOȘ  - PREMIUL I
2. BUTAN NORIS   - PREMIUL I
3. COSTEA ALEXANDRU – PREMIUL I
4. DEONISE DAVID  - PREMIUL I
5. GHEORGHE ANTONIA – PREMIUL I
6. GRIGORE IRINA – PREMIUL I
7. ILIE MAIDER – PREMIUL I
8. IORDACHE MATEI – PREMIUL I
9. MATEA MIHNEA – PREMIUL I
10. NICOLAE MARIO – PREMIUL I
11. PONOV  ROBERT – PREMIUL I
12. RUJA MARIA DIANA – PREMIUL I
13. SFÎREA ŞTEFAN CLAUDIU – PREMIUL I
14. STĂNCULESCU ANDRADA – PREMIUL I
15. ȘUȚĂ CONSTANTIN – PREMIUL I
16. BUJOREANU MATEI  - PREMIUL II
17. CRUCERU VLAD – PREMIUL II
18. DOGIOIU RAREŞ – PREMIUL II
19. GROSANU IANIS – PREMIUL II
20. NECULA LOIS – PREMIUL II
21. POPESCU GABRIELA – PREMIUL II
22. STAICU ŞTEFAN – PREMIUL II
23. TUDOR RĂZVAN – PREMIUL II
24. BUZULICĂ ALEXANDRA – PREMIUL III
25. COJOCARU ANA-MARIA – PREMIUL III
26. ENACHE DAVID – PREMIUL III
27. GAIBU MIHAI – PREMIUL III
28. ILEANA PETRE CRISTIAN – PREMIUL III
29. MINCIUNESCU RADU – PREMIUL III
30. NAFTICA OVIDIU CONSTANT – PREMIUL III
31. OIŢĂ MARIA – PREMIUL III
32. PREDUŢ ANDREEA LILIANA – PREMIUL III
 
CLASA A IV-A:
 
1. ANDREI ALEXIA – PREMIUL I
2. BĂNUŢĂ ALEXANDRU – PREMIUL I
3.. BICULEASA ANTHONY – PREMIUL I
4.. BOSNEAG IRINA  - PREMIUL I
5. BRANISTE VICTOR PETRU – PREMIUL I
6. BRATU M. M. IOANA – ALEXANDRA – PREMIUL I
7. BURTEA MÂRZAC ALEXANDRA – PREMIUL I
8. CIOTÎRNAE ALEXANDRU – PREMIUL I
9. COMAN REBECA – PREMIUL I
10. CROITOR ANDREI – PREMIUL I
11. DASCĂLU  ALESSIA – PREMIUL I
12. DEONISE SILVIU – PREMIUL I
13. DIMA ALEX – PREMIUL I
14. DITA ANDRADA – PREMIUL I
15. FIANU RARES – PREMIUL I
16. FILFANESU TEODORA – PREMIUL I
17. GHEBOEANU ANITA CRISTIANA – PREMIUL I
18. HORVAT ŞTEFAN – PREMIUL I
19. IFROSĂ IUSTINA – PREMIUL I
20. ILIE BARBU GIANY – PREMIUL I
21. ILIE C. DANIEL – FLORIN  - PREMIUL I
22. ILINESCU ANDREI – PREMIUL I
23. IVAŞCU TEODOR COSTIN – PREMIUL I
24. LAPADAT OANA MARIA – PREMIUL I
25. LECA N. D. MARIA – CATALINA  - PREMIUL I
26. LINTĂ ALEXANDRU – PREMIUL I
27 MITREA IOAN DAVID PREMIUL I
28. MUȘAT ȘTEFAN PREMIUL I
29. NĂTĂRĂU CIPRIAN – PREMIUL I
30. NICU TEODORA – PREMIUL I
31. NUȚĂ DAVID – PREMIUL I
32. PARVU ANTONIE – PREMIUL I
33. PAUN ANDREI – PREMIUL I
34. PETRISOR ANDREEA – PREMIUL I
35. PIRVU TANIA – PREMIUL I
36. PITEA RARES – PREMIUL I
37. PUFU ANDREI FLORIN PREMIUL I
38. RĂRIŞ VLAD – PREMIUL I
39. ROŞU DIANA – PREMIUL I
40. ROȘU MARIA TEODORA – PREMIUL I
41. ROTARU ANTONIA – PREMIUL I
42. SERBANESCU STEFANIA – PREMIUL I
43. SIMION O. ANDREI – PREMIUL I
44. STEFANESCU ANDREI – PREMIUL I
45. UNGUREANU VLAD MARIN – PREMIUL I
46. VLASCEANU VLAD – PREMIUL I
47. YAMAMURA MIHAIL MARO – PREMIUL II
48. ALEXE MARIA – PREMIUL II
49. CICU RAREŞ – PREMIUL II
50. COJOCARU DARIA – PREMIUL II
51. COTEŢ DAMIAN – PREMIUL II
52. CREŢU BOGDAN MIHAIL – PREMIUL II
53. IORDACHE RUXANDRA – PREMIUL II
54. MARINESCU ALIN – PREMIUL II
55. RAILEANU ALIN – PREMIUL II
56 ŞUŢĂ MARIA – PREMIUL II
 
 
CLASA A V-A:
1.ANDRONE ANDREI – PREMIUL I
2. BARBU ROBERT IONUŢ – PREMIUL I
3. BOGDAN ANA-MARIA – PREMIUL I
4. JIPA DARIUS – PREMIUL I
5. MĂRTOIU RUXANDRA – PREMIUL I;
6. NEACŞU TEODORA – PREMIUL I;
7. RADU ANDREI LAURENŢIU – PREMIUL I;
8. GARAIAM ANDRES – PREMIUL II
9. OPREA NADREEA – PREIUL II;
10. NENCIU GEORGE – PREMIUL II;
11. CIOBANU HORIA – PREMIUL III;
12. DRĂGUŢOIU VLAD ION – PREMIUL III;
13. GRIGORESCU EMANUELA – PREMIUL III;
14. VOICU OANA – PREMIUL III;
15. STAN ALEX – PREMIUL III;
16. BALABAN MIHAI – MENŢIUNE;
17. UNGUREANU ALEXANDRU – MENŢIUNE;
18. IONESCU MIRCEA – MENŢIUNE;
19. DUMITRESCU NICOLAE – MENŢIUNE
20. MIRCIOAGĂ MARIUS CRISTIAN – MENŢIUNE;
21. MARINESCU ANDREEA – MENŢIUNE;
22. SABIE V. RALUCA ELENA – MENŢIUNE;
23. VOICU VLAD – MENŢIUNE;
24. GHINEA VICTOR – MENŢIUNE;
25. PREDA ŞTEFAN – MENŢIUNE;
26. IORGA. MIHAI – MENŢIUNE.
 
CLASA A VI-A:

    CHIRIAC ALEXANDRU – PREMIUL I;
    PĂTRAŞCU IOANA – PREMIUL II;
    MANOLOACHE VLAD – PREMIUL III;
    VITAN G.I.IULIU – MATEI – PREMIUL III;
    MARIN GEORGE ALEXANDRU – MENŢIUNE;
    MARMANDIU VLAD – MENŢIUNE;
    ZINCA I.E. ANDY IONUT – MENŢIUNE;
    CIOC AMELIA – MENŢIUNE;
    PODARU RĂZVAN – MENŢIUNE;
    BADEA M.I. SEBASTIAN – MENŢIUNE;
    PANDELICĂ LUCIAN – MENŢIUNE;
    GHIŢU ANDREI – MENŢIUNE;
    ANDREI BIANCA – MENŢIUNE.

CLASA A VII-A:

    VOICU CIPRIAN – PREMIUL I;
    DEONISIE ALEXANDRU – PREMIUL II;
    CONTOR ANDREI – PREMIUL II;
    POPA THEODORA – PREMIUL III;
    BUZULICĂ TEODORA – MENŢIUNE;
    MATEI ANDREI -  MENŢIUNE;
    POPA ADINA MARIA – MEŢIUNE;
    ZAMFIR RADU – MENŢIUNE;
    POPA ŞTEFANIA – MENŢIUNE;
    LINTE CARLA – MENŢIUNE;
    OLTEANU N. MARIA RALUCA – MENŢIUNE;
    AMBRUS ALEXIA – MENŢIUNE;
    DUMITRESCU OANA – MENŢIUNE;
    FLOREA MARIUS-ŞTEFAN – MENŢIUNE.

 
CLASA A VIII-A:

    NECULA NARCIS – PREMIUL I;
    MANEA TONY – PREMIUL II;
    DUCU DARIE – PREMIUL II;
    IANCU GEORGE – PREMIUL II;
    PĂUNA I LAURA ANA – PREMIUL III;
    MINCU DANIEL – MENŢIUNE;
    MATEI HERMINA – MENŢIUNE;
    DINCĂ RADU-ALEXANDRU – MENŢIUNE;
    DUŢĂ M.B. CIPRIAN – MENŢIUNE;
    VASILACHE DARI – MENŢIUNE.

 
REZULTATE CLASELE V-VI – SECŢIUNEA INFORMATICĂ:
1.     TODEROIU DENISA – PREMIUL I
2.     NĂSTASE MARIA MAGDALENA – PREMIUL II;
3.     MARINESCU FILIP SEBASTIAN – PREMIUL III
4.     PANAIT IONUŢ – MENŢIUNE;
5.     PANTILIE OCTAVIAN NICOLAE – MENŢIUNE
6.     NEAGU NARCISA NICOLETA – MENŢIUNE.
 

REZULTATE CLASELE VII-VIII – SECŢIUNEA INFORMATICĂ:
 
1.     HIRICĂ IOANA ALEXANDRU – PREMIUL I;
2.     FRÂNCU IOANA COSMINA – PREMIUL II;
3.     STOICULESCU ALEXANDRU – PREMIUL III;
4.     HOROBEANU GEORGIANA – MENŢIUNE;
5.     TOTEANU IONUŢ ALEXANDRU – MENŢIUNE;
6.     ŞTEFAN AMALIA – MENŢIUNE.
      

Centrul Cultural Mioveni a găzduit, duminică, 26 aprilie 2015, spectacolul concurs „Cântecele Argeşului şi Muscelului”, organizat de Consiliul Judeţean Argeş prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Argeș, în parteneriat cu Asociația Folcloriștilor Argeșeni „C. Rădulescu – Codin”.
Juriul a urmărit ca grupurile vocale şi instrumentale, rapsozii şi soliştii vocali şi instrumentali să pună în valoare tradiţiile şi cântecele folclorice tradiţionale şi bătrâneşti, câştigătorii fiind decişi în funcţie de autenticitatea pieselor interpretate.
Artiştii veniţi din întreg judeţul Argeş au evoluat în cadrul a patru categorii: soliști vocali, șoliști instrumentali, grupuri vocale și grupuri instrumentale.
 Organizatorii au acordat şi premii în bani, în valoare totală de 3.000 de lei.
 
 
Iată lista câştigătorilor:
 
 
Premiul I: Mihaela Pițigoi (solist vocal) – Curtea de Argeș;
Premiul special: Coman Isabella – Boteni; Flori Caftaliu – Mioveni;
Premiul I: (solist instrumentist): Valentin Precup – Pitești; Mihaela Pițigoi – Curtea de Argeș;
Premiul special (solist instrumentist): Ion Nițoiu – Curtea de Argeș; Țarnă Cristian;
Premiul I (grup vocal): Grupul Muntișor – Arefu;
Premiul II (grup vocal): Grupul Pădureanca – Bogați;
Premiul II (grup vocal): Grupul Brădulețul – Galeș,
Premiul III (grup vocal): Grupul Mlădițe muscelene – Bălilești;
Premiul III (grup vocal): Grupul Flori de Mai – Mioveni (Școala gim. G. Topârceanu);
Premiul III (grup instumental): Grupul de solzari Muntișor – Arefu.

Marţi,  începând cu ora 10.00, în Sala de Spectacole a Casei de Cultură a Sindicatelor Dacia a avut loc concursul "CAMPIONI LA CULTURĂ GENERALĂ".
 Au participat cinci echipe formate din elevi de la Liceul teoretic "Iulia Zamfirescu" Mioveni, din clasele IX-XII, iar competiţia a făcut parte din programului Şcoala Altfel:" Să ştii mai multe, să fii mai bun!".
Iată câştigatorii:
Locul I, echipa SOCRATE (Jucătoru Georgiana, Negulescu Robert, Zberea Elena, Radu Robert, Arsene Veronica) - premiul a fost de 500 lei şi a fost oferit de Asociația de Părinți din cadrul Liceului "Iulia Zamfirescu";
Locul al II-lea, echipa LEONARDO DA VINCI(Dumitra Alin, Popa Florentina, Bîlcă Petruța, Constantin Ioana, Manole Vlad) - premiul a fost de 300 lei şi a fost oferit de Sindicatul Autoturisme Dacia;
Locul al III-lea, echipa HIPOCRATE (Constantin Iuliana, Dicu Alexandra,Stoica Antonia, Rada Camelia, Cristescu Alexandru)- premiul a fost de 200 lei şi a fost oferit de Casa de Cultură a Sindicatelor Dacia Mioveni.
Juriul a fost format din Nicolae Pavelescu - Lider S.A.D., Maria Ștefănescu - secretar oraș Mioveni, Fusea Sorinel și Fianu Valeriu - directori ai Liceului Teoretic “Iulia Zamfirescu” și Irina Petre din partea Asociației Părinților .
 

„Tradiţii de Primăvară”, festivalului-concurs organizat de Centrul Cultural Mioveni, de Primăria Mioveni, de Inspectoratul Şcolar Judeţean Argeş, de Şcoala Gimnazială „George Topârceanu” şi de Şcoala Gimnazială Vultureşti şi-a desemnat, marţi, câştigătorii. Manifestarea, aflată la prima ediţie, a fost găzduită de sala mare a Centrului Cultural Mioveni şi s-a desfăşurat pe două secţiuni, una rezervată copiilor (concurs de interpretare vocal-instrumentală şi dans popular), iar cealaltă profesorilor (o sesiune de comunicări).
Fiecare dintre competitori a trebuit să îşi prezinte şi costumul popular cu care a venit îmbrăcat.
Dansuri Populare Ciclul Primar:
Locul I - Ansamblul Grădiniţei cu Program Normal „Campionii” din Mioveni
Locul II - Ansamblul „Românaşii” al Şcolii „Liviu Rebreanu” din Mioveni
Dansuri Populare Ciclul Gimnazial:
Locul I - Ansamblul „Viitorul Vultureşti”
Interpretare Corală:
Locul I - Corul Şcolii Gimnaziale Vultureşti
Interpretare Instrumentală Ciclul Primar:
Locul I - Panait Eliza, Şcoala „George Topârceanu” Mioveni
Locul II - Elisei Antonio, Şcoala „Liviu Rebreanu” Mioveni
Locul III - Coşereaţă Daiana, Şcoala „Liviu Rebreanu” Mioveni
Interpretare Vocală Ciclul Primar:
Au fost acordate trei (3) Locuri Întâi următorilor elevi:
Păunoiu Alexandra (Liceul Teoretic Iulia Zamfirescu), Muşel Teodora (Şcoala Nr.1 Vultureşti) şi Pădure Vlad (Şcoala Boteni).
Interpretare Vocală Ciclul Gimnazial:
Locul I - Muşel Maria, Şcoala Nr.1 Vultureşti
Locul II - Din Alexandra şi Grigorescu Daniela. Şcoala „Liviu Rebreanu” Mioveni
Locul III - Panait Gabriela, Şcoala „Liviu Rebreanu” Mioveni
De asemenea, au mai fost acordate patru (4) Premii Speciale următorilor elevi: Vilău Andrei (Şcoala „George Topârceanu” Mioveni), Cristescu Isabel (Şcoala „Liviu Rebreanu” Mioveni), Tudor Miruna (Şcoala „Liviu Rebreanu” Mioveni) şi Bolnavu Ana-Maria (Grup Şcolar Mioveni).
Parteneri în cadrul aceluiaşi proiect educaţional au mai fost: Şcoala Nr.1 Mioveni, Şcoala Gimnazială “Liviu Rebreanu” Mioveni, Şcoala “Nicolae Cristescu” Topoloveni, Grădiniţa cu Program Normal Campionii, Mioveni, Şcoala Gimnazială Traian, Piteşti, Şcoala Gimnazială Davideşti şi Şcoala I.C. Lăzărescu Ţiţeşti. Proiectul a avut ca obiectiv dezvoltarea mentalităţii privind tradiţiile etnografice şi de folclor ale poporului român.

Pagina 4 din 4

Meteo

Cannot get Pitesti location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.