Video! CS Mioveni, o nouă victorie în prima Ligă! Băieții lui Pelici au bătut Craiova lui Mititelu, iar fanii au răbufnit împotriva lui Mutu

Mioveni câștigă derby-ul nou-promovatelor și îi provoacă lui Adrian Mutu a 3-a înfrângere pe banca oltenilor. Elevii antrenați de Alexandru Pelici au deschis scorul rapid, în minutul 12, după ce Kovacic l-a faultat pe Bogdan Rusu în careu. Buziuc a înscris fără emoții de la punctul cu var.
CS Mioveni s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la U Craiova 1948. Pelici a bifat o victorie importantă, după o decizie controversată a arbitrajului care a dus la un gol anulat pentru formația antrenată de Adrian Mutu.
Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut elevilor lui Alexandru Pelici. După o acțiune frumoasă a echipei gazde, Rădescu a finalizat cu un șut care trece puțin pe lângă poartă.

În minutul 11, Kovacic l-a faultat în careu pe Bogdan Rusu, iar arbitrul acordat lovitură de la unsprezece metri. Buziuc a transformat penalty-ul. Scorul putea deveni 2-0, în minutul 23, atunci când Ionuț Balaur a trimis cu capul spre poarta lui Mogoșanu. Balonul a trecut puțin pe lângă poartă.

Oltenii au avut o ocazie mare abia în minutul 54, atunci când Ondaan a bătut lovitura liberă direct pe poartă, dar coechipierii săi nu au reușit să împingă balonul în poarta lui Ducan.

În minutul 62, Baeten i-a pasat foarte bine lui Hugo Vieira care l-a lobat pe Ducan, reușind un gol superb. Arbitrul a luat o decizie controversată și a anulat golul pe motiv de ofsaid.

Câteva minute mai târziu, echipa lui Pelici a ieșit din nou la atac. Rusu a reluat cu capul o minge aruncată în careul oltenilor, dar parada lui Mogoșanu a păstrat scorul neschimbat.

Pe finalul partidei, Oancea a văzut al doilea cartonaș galben, iar CS Mioveni a rămas în zece jucători.

În prelungiri, oltenii au avut șansa să egaleze. Baeten i-a pasat foarte bine lui Vieira care a șutat, dar balonul a ocolit poarta.

În urma acestui rezultat, oltenii rămân cu 7 puncte în timp ce Mioveni o egalează pe CSU Craiova, cu 9 puncte.

Câteva sute de fani olteni au făcut deplasarea și ei la Mioveni și, după meci, s-au răfuit inclusiv cu oamenii de ordine de la stadion, care îi împiedicau să pătrundă pe gazon pentru a discuta cu jucătorii lui Mutu. Ei i-au reproșat și fostului jucător al FC Argeș că a ajuns la a treia înfrângere pe banca Craiovei.

După câteva minute tensionate, lucrurile s-au liniștit, iar fotbaliștii celor de la FCU Craiova s-au îndreptat către vestiare.

Reacții după meci

Alexandru Pelici, antrenor Mioveni
„E bine că am reușit, e o victorie muncită cu fiecare por, daca se poate spune așa. Îmi felicit jucătorii pentru efort, mă bucur din suflet pentru ei, au dat dovadă încă o dată de mult caracter, de multă dorinţă şi au jucat până la ultima picătură de energie.

În momentul în care jucătorii Craiovei ne-au prins unu contra unu a fost deranj mare, pentru că au calitate foarte, foarte bună.

Îmi felicit din tot sufletul jucătorii, este o victorie foarte mare pentru noi, împotriva unei echipe care a adus jucători de mare valoare. Din fericire pentru noi, situațiile pe care și le-au creat le-au ratat și rezultatul a rămas același.

Ne-a ajutat și soarta în momentele când nu am fost inspirați, dar una peste alta am muncit mult pentru această victorie și îmi felicit jucătorii. Suntem o nou promovată, suntem pe locul pe care suntem.

Adrian Mutu, antrenor FCU Craiova

Lipsa de eficacitate s-a văzut la ultimul șut. Ajungem în fața porții, deci producem fotbal, atacanții trebuie să fie mai atenți însă. Fotbalul se joacă pe goluri. Eu sunt mulțumit de atitudinea jucătorilor. În afară de lovitura lor de cap din repriza a doua, ei n-au avut nicio ocazie.

Putem să jucăm mai bine, dar eu cred că acest noroc care ne lipsește acum o să se întoarcă și o să avem și noi mai mult noroc. Nu mă recunosc învins, dacă vorbim de joc”

Ion Georgescu, primar Mioveni

”În această seară, CS Mioveni obține prima victorie din acest campionat, pe teren propriu, în fața echipei FC Universitatea Craiova!
Felicitări echipei noastre și staff-ului tehnic, pentru munca depusă!
Mult succes galben-verzilor în meciurile viitoare!”

”E bine că am reușit, e o victorie muncită cu fiecare por, daca se poate spune așa. Îmi felicit jucătorii pentru efort, mă bucur din suflet pentru ei, au dat dovadă încă o dată de mult caracter, de multă dorinţă şi au jucat până la ultima picătură de energie.

Ne-a ajutat și soarta în momentele când nu am fost inspirați, dar una peste alta am muncit mult pentru această victorie și îmi felicit jucătorii. Suntem o nou promovată, suntem pe locul pe care suntem”.

”Cred că am dominat în totalitate jocul. Câteodată fotbalul e nedrept, iar eu cred că în seara asta nu meritam să pierdem. Ne-am făcut jocul, ei s-au apărat cu 5, 6, 7 fundași, câți aveau. Am și marcat... Am văzut în timpul meciului ce s-a întâmplat la acea fază. Vă las să vedeți câte greșeli au făcut arbitrii în defavoarea noastră.