CS Mioveni, campioana României la tenis de masă. CS Pristavu Câmpulung, vicecampioană

By Aprilie 28, 2016 967

CS Mioveni a învins, joi seară, sub ochii primarului Ion Georgescu, cu 5-2, în Sala de Sport a Şcolii Liviu Rebreanu pe CS Pristavu, în finala Superligii Masculine de tenis de masă.

Ionuț Seni, Alexandru Cazacu şi nigerianul Aruna Quadri (29 mondial) au câştigat titlul naţional.
Practic, victoria echipei de la Mioveni era cumva antamană, după ce a reușit să învingă, luni seară, cu 5-1, în deplasare la Câmpulung, pe CS Pristavu, în partida contând pentru prima manşă a finalei Superligii Masculine de tenis de masă.
De apreciat că, pentru prima dată după foarte mulți ani, pentru finala acestei competiții s-au luptat două echipe din Argeș - CS Pristavu de la Câmpulung și CS Dacia Mioveni. Și, mai mult decât atât, competiția a fost găzduită de județul nostru.
Argeșul nu a mai obținut un titlu de campioană la un sport de echipă din anul 2000, atunci când CSU ISA Pitești a ocupat locul 1 în campionatul național de baschet masculin.