FC Argeș, din nou în prima Ligă. CS Mioveni se bate la baraj să promoveze

Pentru FC Argeș și CS Mioveni a fost un final de Play-off la tensiune maximă! Dacă nu ar fi existat pandemia iar tribunele ar fi putut fi populate, probabil că spectacolul ar fi fost greu de egalat. FC Argeș s-a calificat în prima ligă, iar CS Mioveni va fi nevoită să își joace șansele de promovare în baraj, cu una dintre echipele care vor încerca să scape de retrogradare.

FC Argeș a reușit un egal miraculos cu UTA Arad, după ce a fost condusă pe teren propriu. Cel care a înscris împotriva liderului, Matiș, a dus astfel FC Argeș în prima ligă. Reușita lui Matiș, dar și faptul că CS Mioveni a fost învinsă pe teren propriu, după un meci extrem de greu, de Petrolul Ploiești. Mioveniul a condus cu 1-0, după ce a deschis rapid scorul în minutul 5, prin Alexandru Ișfan. Ploieștenii au egalat înainte de pauză și după reluarea jocului au preluat conducerea, partida terminându-se cu scorul de 1-2 în favorea Petrolului.

Așa se face că, după fluierul final, FC Argeș și CS Mioveni s-au aflat la egalitate, cu câte 27 de puncte. Din cauza egalului dintre cele două echipe din Argeș, FC Argeș a ajuns să promoveze direct în prima ligă, iar Mioveniul trebuie să mai treacă testul barajului.