Italia, noua campioană europeană la fotbal. După 53 de ani, Cupa UEFA ajunge din nou la Roma!

Italia este noua campioană a Europei la fotbal. După 53 de ani, Italia câștigă al doilea său trofeu european. Roberto Mancini scrie istorie pentru Squadra azzurra care a început practic meciul de la 1-0 pentru englezi care au marcat în minutul 2, Luke Shaw deschide scorul, cu un şut la colţul scurt: 1-0. Statistica spune că este cel mai rapid gol dintr-o finală de campionat european.
Specialistă la posesia mingii și la apărare, Italia se vede obligată să alerge după egalare. Și a făcut-o cu perseverență, aproape trei sferturi din meci. Golul egalizator este marcat în minutul 67. La capătul unui corner, Verratti a trimis cu capul spre poartă o minge retrimisă pe spate. Pickford a reușit să respingă în bară, însă mingea a ajuns la Bonucci, care a trimis în poartă de pe linia porții.

În ciuda efoturilor, cele două echipe parcurg timpul celor două reprize de prelungiri fără a marca și ajung la loteria loviturilor de departajare. A fost cea de a șasea finală continentală ce a necesitat prelungiri și abia a doua decisă la lovituri de departajare. Italia condusă din teren de căpitanul Giorgio Chiellini, trecută prin presiunea unei calificări la fel de dramatice, pare să fi rezistat mai bine, iar Donnarumma devine eroul de la Euro 2020.

Echipele de start:

ITALIA: 21. Gianluigi Donnarumma - 2. Giovanni Di Lorenzo, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini (căpitan), 13. Emerson Palmieri - 18. Nicolo Barella, 8. Jorginho, 6. Marco Verratti - 14. Federico Chiesa, 17. Ciro Immobile, 10. Lorenzo Insigne.
Selecţioner: Roberto Mancini.
Rezerve: 1. Salvatore Sirigu, 26. Alex Meret - 5. Manuel Locatelli, 9. Andrea Belotti, 11. Domenico Berardi, 12. Matteo Pessina, 15. Francesco Acerbi, 16. Bryan Cristante, 20. Federico Bernardeschi, 23. Alessandro Bastoni, 24. Alessandro Florenzi, 25. Rafael Toloi.

ANGLIA: 1. Jordan Pickford - 12. Kieran Trippier, 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire, 3. Luke Shaw - 4. Declan Rice, 14. Kalvin Phillips - 19. Mason Mount, 9. Harry Kane (căpitan), 10. Raheem Sterling.
Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve: 13. Aaron Ramsdale, 23. Sam Johnstone - 7. Jack Grealish, 8. Jordan Henderson, 11. Marcus Rashford, 15. Tyrone Mings, 16. Conor Coady, 17. Jadon Sancho, 18. Dominic Calvert-Lewin, 24. Reece James, 25. Bukayo Saka, 26. Jude Bellingham.

Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenţi: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toţi din Olanda); al patrulea oficial: Carlos del Cerro Grande; arbitru de rezervă: Juan Carlos Yuste (ambii din Spania)

Pentru performanţa ei, squadra azzurra va încasa 34 de milioane de euro, ca premiu din partea UEFA.

Anglia, nefericita finalistă care a pierdut pe teren propriu trofeul, va primi 30,25 milioane de euro din partea forului european.